Miért hasznos a súlyzós edzés a nőknek???

2022.01.10

Ezért tökéletes a nők számára a súlyzós edzés


Mi az, ami általános hangulatjavító hatással bír, az egészségedre is jó hatással van, csökkenti a hátfájást és még az alakod is jobb lesz tőle? Meglepő tények következnek!


Nem csalás nem ámítás, a súlyzós edzés lesz a válasz. Annak ellenére, hogy a nők többsége máig tagadásban van, amikor a súlyzós edzések kerülnek szóba, számtalan módon profitálhat belőle a tested és általános egészséged. A legtöbben azért vonakodnak a súlyzóktól, mert azt hiszik, túl izmosak lesznek tőle. Pedig ha kicsit is belegondolsz, rájöhetsz, hogy ez teljességgel lehetetlen, hiszen ahhoz, hogy valaki, főleg egy nő nagyon izmos legyen, emberfeletti munkára és elhivatottságra van szükség. És ezen kívül is szükség van hozzá speciális dolgokra, amik szintén nem véletlenszerűek: például iszonyú kemény és precízen beállított diétára, illetve patikamérlegen kimért táplálékkiegészítők használatára. Tehát egyszer, s mindenkorra felejtsd el ezt a kifogást, nem leszel túl izmos a súlyzós edzésektől. Viszont egészségesebb, karcsúbb, robbanékonyabb igen. Sőt még a csontritkulást is megelőzheted vele. Ismételd utánunk: a súlyzós edzések minden életkorban, minden nem képviselői számára jó hatással vannak. De akkor vegyük sorba, hogy miért jó, ha egy nő az egyéb edzések mellé súlyzós gyakorlatokat is végez.


Nőies alakot érhetsz el vele

A női szervezetben 10-15-ször kevesebb tesztoszteron van, mint egy férfi testben, ezért ha rendszeresen súlyzós gyakorlatokat végzel, semmiképpen nem leszel sem túl izmos, sem férfias. Épp ellenkezőleg: a súlyzós edzés okozta terhelés csak annyi izomzat felépítését teszi lehetővé, ami ahhoz kell, hogy tónusos, formás legyen a tested. A súlyzós gyakorlatok sokkal jobban formálják például a feneket és a lábakat, mint bármi más, illetve a vállad is nőiesen gömbölyű lesz tőle.


Égeti a zsírt!


Az izomrostok fejlődése jelentősen serkenti az anyagcserét, ami megakadályozza a további testzsír lerakódását. A kutatók arra jutottak, hogy 2 hónapig tartó súlyzós edzés során egy átlagos edzést végző nő 0,9 kg izmot épít fel, miközben közel 1,9 kg testzsírtól szabadul meg. 2 hónapos periódus után ez annyit tesz, hogy napi szinten átlagosan 80-100 kalóriával többet használt fel a nők szervezete nyugalmi állapotban is. Hogy miért? Mert az izomszövet naponta nagyjából 3-5 kalóriát éget el kilónként, míg a zsír csupán 1-1,5-et. Amikor úgy kezdesz el fogyni, hogy nem végzel erősítő edzést, akkor nemcsak zsírból, de izomból is veszítesz. Ha kicsit elengeded magad, és hízni kezdesz, akkor viszont csak a zsír fog visszajönni, így néhány jojó kör után egyre kevesebb izmon lesz egyre több zsír, amitől kevés izom híján egyre nehezebb lesz megszabadulni. Összegezve, egyszerűen: ahhoz kell a súlyzós edzés, hogy ne izomból, hanem csak zsírból fogyj!


A súlyzós edzéstől fel fog gyorsulni a fogyásod!


Ha mindig csak kardio jellegű edzést végzel a szervezeted meg fogja szokni. Lehet, hogy a kezdeti időszakban lesz zsírvesztésed, de az stagnálni fog. Egy idő után pedig az izmaidból is veszíthetsz ezért "eltűnhet" az alakod.

Viszont ha a kardio edzésed kiegészíted egy fokozatos erősségű, változatos gyakorlatokból álló súlyzós edzéstervvel és megfelelő táplálkozással felgyorsítod az anyagcserédet könnyebben fogysz, és közben formálódsz is. Ugyanis a súlyzós edzésed során mikrosérülések keletkeznek az izmaidban, és ha ideális mennyiségű és minőségű tápanyagot eszel, a szervezeted a sérüléseknek "betapasztásáshoz" használja azokat fel. Így nem a zsírszövetjeidet táplálod.


Növeli a kalória égetést!

Az élénk súlyzós edzés növeli az egésznapos anyagcserédet. Az edzés utáni kalóriaégetés sokkal magasabb lesz, mintha csak kardióznál. Kalória veszteség lép fel. A súlyzós edzés után akár 1-2 napig tarthat a kalória hiánnyal járó regenerációs időszakod, ami során is súlyt veszíthetsz.

Erősíti a csontokat



Akkor most, hogy meggyőztünk arról, hogy a jó alak eléréséhez igenis szükség van a súlyzós edzésekre, most jöhet az, hogy milyen elképesztő hatást gyakorol az egészségedre. A kor előrehaladtával az ember veszít izmaiból és a csontsűrűgéséből. Az izomvesztés körülbelül 25 éves korban kezdődik, és 50 éves korra a 10%-ot is elérheti. A csonttömeg nagyjából harminc éves korra éri el a maximális sűrűséget, ez az ún. csúcs-csonttömeg. Ez néhány évig ezen a szinten marad, negyven-ötven éves kor körül azonban a csontszövet lebontása intezívebbé válik. A csontépítő sejtek már nem képesek a kalciumot beépíteni a csontszövetbe, a csontok porózussá, lyukacsossá válnak, csökken a sűrűségük, ásványianyag-tartalmuk. Ezért lesz egyre kisebb a teherbírásuk és ütésálló képességük, miközben megnő a nagyobb terhelésű csontok (például a gerinc, a csípő, combnyak) törésrizikója. A folyamat jócskán lelassítható kiegyensúlyozott, egészséges, kalciumban és D-vitaminban gazdag táplálkozással, illetve ami talán még ezeknél is fontosabb: rendszeres csonterősítő mozgással. Csontjaink erősítésében azok a mozgásformák bizonyultak legjobbnak, amelyek függőleges testhelyzetben, a saját testsúllyal a gravitáció ellenében vagy az izmok plusz terhelésével történnek. És hogy melyek ezek? Bizony, a súlyzós-, és gumiszalag-gyakorlatok illetve a súlyemelés.


Csökkenti a cukorbetegség kockázatát



Korábban csak a kardioedzésnek tulajdonítottak kiemelkedő szerepet a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében, pedig ez sokak számára okoz nehézséget, különösen azoknak, akik mozgásszervi betegségekben szenvednek. Aztán a tudósoknak feltűnt, hogy a heti öt napon át végzett, alkalmanként 30 perces súlyzós edzés 34%-kal csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Mégpedig azért, mert az erős izomrostok sokkal jobban serkentik a test teljes anyagcsere folyamatait, a súlyzós edzéssel pedig ezeknek a számát növeljük. Egy jól összeállított súlyzós edzés után a szervezeted még órákkal később is fokozottan égeti a kalóriát. A legjobb természetesen az, ha a súlyzós és kardió edzéseket váltogatod.


Viszlát hátfájás!



Ha súlyokkal dolgozol, nagyon fontos a helyes testtartás, ezért ha túllépsz az egy-két kilós kategórián, azt mindenképpen hozzáértő felügyelete alatt csináld. Ha mindent jól csinálsz, akkor nemcsak az izmok, de az ízületek és a kötőszövetek is erősebbek lesznek a súlyzós gyakorlatoktól, emellett pedig fejlődnek a gerincmerevítő és mély hátizmok, amitől nem mellesleg a tartásod is jobb lesz. A kutatások szerint a hát felső részének edzése 80%-kal csökkenti a már kialakult derékfájást. Ha a sok ülőmunka és home office nagyon megviselte a derekadat, akkor az lehet igazán, ha ötvözöd a mozgásformákat: a kisebb izmok erősítéséhez remek lesz a pilates vagy a gerinctorna, a nagy izmok erősítéséhez pedig a súlyokkal való edzés.

Nőként miért nem kell tartanod a súlyzós edzésektől.?

 Összegyűjtöttük a legfontosabb élettani hatásait!


Javítja a mentális egészséget!


Sok nő levertségbe és önsajnálatba esik a tükörképe miatt. Mivel a súlyzós edzéstől, megváltozik a testkompozíciód javulhat a testképed.

De! Ez a sport nem csak a külsőségekről szól! 

Ez annál sokkal több: Edzened akkor is el kell menned, ha nincs kedved, akkor is végig kell csinálnod a gyakorlatokat, sorozatokat, ha úgy érzed, nem bírod, és nagyon fáj.

 Az agyadnak ki kel kapcsolnia. 

Ha nem vagy kitartó, nem végzed a gyakorlatokat szabályosan, és nem táplálkozol rendesen, nem fogod magadon látni a változást.

 Nem fogsz fejlődni. Ebben a sportban nem hazudhatsz, mert ha becsapod magad nem fejlődsz, nem változol.

Viszont ha a célod, legyen az fogyás, izmosodás kemény munkával eléred, nem fogsz csalódást okozni magadnak! Nőni fog az önbecsülése és ez az élet többi területére is kihat majd. Magabiztos leszel, de nem öntelt, önfegyelmed lesz és kitartásod, mert tudni fogod, hogy az eredményhez mennyi munka és lemondás szükséges. Az edzés során mindig le kell győzned a hátráltató gondolataidat.

Minden edzés után sokkal jobb kedved lesz, mert tudni fogod, hogy mai is tettél valamit a célodért!


Javítja a libidót!


Az elsődleges női nemi hormon az ösztrogén. Viszont nagyon alacsony szinten a női szervezet is termel tesztoszteront, vagyis férfi nemi hormont (nem annyira, hogy pufi izmos legyél). A tesztoszteron hormon szükséges a csont- és izomműködéshez és felel a szexuális étvágyunkért. A hormon természetes módon az edzés során egy kicsit megemelkedik. Ezért aktívabb lesz a szexuális életünk és növeli az örömérzetet a szervezetünkben.


Formás alakot ad!


A legtöbb lány kisebb súlyokkal aerobik jellegű edzést végez. 

Ettől nem lesz formás alakod. 

A tested formáját az izmok adják. 

Izmaid terheléstől és a megfelelő táplálkozástól leszenek. 

Még egyszer hangsúlyozom: ha nincs izmod nem leszel formás. 

Ha csak ugyanolyan jellegű edzést végzel lehet, hogy kevesebb lesz a zsírréteged és 1- 2 helyen lesz picike izmod, de aránytalanul fogsz kinézni és a bőröd is megereszkedik. 

Egy idő után pedig a maradék picike izmodból fogsz fogyni. 

Viszont ha van izmod a bőröd rajta feszessé válik, szép tartásod és arányos formád lesz. 

A harmonikus test eléréséhez az egyes izomcsoportokat külön-külön kell edzened. 

Fontos a táplálkozás, a fokozatosság és a megfelelő edzésterv. 

Ugyanis amíg nincs meg az alapozás nem leszel elég erős az izomfejlesztéshez. 

Ehhez kérd edző segítségét.

Tudnod kell, hogy nincs helyi zsírégetés, tehát hiába hasazol 15 percen keresztül nem fog csak a hasadról eltűnni a felesleg.

 Az alakformálás kizárólag szabadsúlyokkal, kondigépekkel és kardiógépekkel lehetséges. Mindhárom nélkülözhetetlen az eredmény eléréséhez. 

Nem szükséges és nem is egészséges, hogy fitnesz modell szárazságú legyél egész évben. Gyönyörű formás látvány tud lenni, ha egy kicsi felesleg alatt izom van. 

Ettől lesz igazán kerek az alakod!


Nem leszel férfiasan izmos a súlyzós edzéstől!



A testépítő izmokhoz magas tesztoszteron szintre lenne szükséged és évek munkájára.

A fitnesz verseny látható formához is évek edzései szükségesek és minden versenyt egy nagyon kemény speciális versenydiéta előz meg és vízmegvonás szükséges. Ezt a szárazságot a versenyzők is csak 1 maximum 2 napig tudják tartani.



Segíti az alvást!



Egy nőnek átlagosan 6-8 óra alvásra van szüksége. Számos tanulmány kimutatta, hogy a tartós súlyzós edzés program nagymértékben javíthatja az alvás minőségét és csökkenti az alvászavarok időtartalmát.



Segít megelőzni a medencetáji betegségeket!



A megfelelően (ideális súlyválasztás például) összeállított erőnléti edzések javítják a tartást és az egyensúlyt, és bizonyos medencetáji, ill. inkontinenciás megbetegedések gyógyításában is hasznosak lehetnek. (Sajnos manapság már nem csak az idősebb korosztályt érintik ezek a problémák.) Amiket viszont érdemes kerülni ilyen esetekben, azok a becsapódásokkal (pl. futás) járó mozgások, helyette koncentrált súlyzós gyakorlatokat végezzünk, kifejezetten a core izomzatot is edzhetjük, ill. beiktathatunk gátizomzatot, a medencefeneket erősítő blokkokat is.


Segíti a keringési rendszert!



A fokozatos erősítő edzés felgyorsítja a vérkeringésedet. Erősebb lesz a szívizomzatod, gyorsabba véráramlásod. Csökkenti, a koleszterin szinted ezért segít az érrendszeri megbetegedések ellen.

A súlyzós edzések hatására sokkal közelebb tudsz kerülni a saját magadról alkotott képhez,