A csapatsport védhet a gyermekkori depressziótól

2022.01.08



A fizikai aktivitásnak, sportnak a felnőttkori depresszió kezelésében is pozitív hatásai vannak.


A felnőttkori depresszió kapcsán feltártak olyan összefüggést, hogy az agyban a memóriával ás a stresszválasszal kapcsolatos hippokampusz mérete kisebb a depressziósoknál. Most a St. Louis-i Washington Egyetem kutatói arra találtak bizonyítékot, hogy a csapatsportokban résztvevő fiúgyerekek hippokampusza nagyobb, s a köreikben ritkábban fordulnak elő depressziós tünetek.

Összesen 4200, 9-11 éves gyerek adatait vizsgáltak, amelyeket egy korábbi, kognitív- és agyi fejlődési felmérésben gyűjtöttek, s egyidejűleg a gyerekek agyi régióit is feltérképezték MRI vizsgálattal. Az adatok közt szerepeltek a gyerek viselkedésére vonatkozóak, illetve arról is volt információ, hogy a gyerekek sportoltak-e, vagy más szabadidős tevékenységben vettek-e részt. Az elemzések alapján a hippokampusz mérete mind a lányok, mind a fiúk esetében nagyobb volt, ha sportoltak, de a fiúk esetében tudták kimutatni a depressziós tünetek ritkasága és a sport közti összefüggést. Ha a gyerek nem sportolt, hanem valamilyen művészeti tevékenységben vett részt, például zenekarban játszott, az összefüggés nem állt fenn.

Különösen azoknál a gyerekeknél volt hangsúlyos a kapcsolat, akik csapatsportban vettek részt, a kutatók úgy vélik, hogy azért, mert e sportokban a testmozgás, célirányosság és a társas kapcsolatok egyaránt fontosak.
Azt is megjegyezte tanulmányában a kutatócsoport, hogy nem oksági viszonyt tártak fel, csupán kapcsolatot, így az is lehet, hogy a depresszióra hajlamos gyerekek egyszerűen nem játszanak csapatsportokat. A felfedezett összefüggés ennek ellenére is hasznos lehet a gyerekkori depresszió megelőzésében vagy kezelésében , de pontosan fel kell tárni a lehetséges idegélettani folyamatokat is ahhoz, hogy az esetleges oksági kapcsolatra is fény derüljön.

2019.03.29.LANDY-GYEBNÁR MÓNIKA